Tipy pro pohodu a imunitu v době COVID-19: JÓGA

Do třetice pro pohodu v nepohodě a pro zlepšení imunity doporučuji jógu. Mohlo by to být vlastně jakékoli cvičení nebo tanec. Vyberte si to, co je vám bližší. Pohyb z vás uvolní fyzické i psychické napětí a přinese radost, energii a klid.

Tip č. 3: Jóga

Zacvičte si aspoň jednou denně jakoukoli krátkou či dlouhou sestavu dle vaší chuti. Klidně známé pozdravy slunci, nebo cokoli, co znáte a máte rádi. Nebo se nechte inspirovat jógou online. Pokud chcete cvičit večer, vyberte si něco klidnějšího, aby se vám dobře spalo. Jinak vybírejte dle své nálady a potřeb těla.

Chcete-li se uklidnit, cvičte spíše předklony. Máte-li pocit, že se tak nějak potřebujete srovnat, dělejte především úklonová cvičení a zkruty. Pokud potřebujete načerpat energii a posílit, zkuste stojné pozice bojovníků a záklony. Ideálně si ale zacvičte od každého něco a z výše uvedených skupin přidejte jen jednu či dvě pozice navíc, aby celek spěl k harmonii.

Cvičte si lehce i v průběhu dne. Když cítíte napětí v šíji, ramenou, v kříži nebo v jiných oblastech, kde se vám ukládá napětí (nebo které jsou zrovna namáhané), nenechte napětí, aby se uložilo. Uvolněte danou oblast hned. Prohlubte dech a uvolněte se jemným kroužením. Pomoci může i protažení do stran, pak v předozadní rovině a závěrečné vyklepání. Tím se energie v „zmražených“ oblastech zaručeně rozproudí.

V józe je důležitý dech. Hluboké dýchání mírní paniku, napětí a stres. Uvědomte si svůj dech, spočítejte si jak dlouhý je váš nádech a výdech. Jsou stejně dlouhé nebo je nádech či výdech delší? Zkuste je srovnat směrem k tomu delšímu. Až vám tento nový dech bude pohodlný, zkuste ještě výdech trochu prohloubit a dýchat až do břicha a beder. Zkušení jógující mohou praktikovat různé typy zklidňujících dechů, avšak i tento základ bohatě postačí.

Douška pro rodiče s malými dětmi

Pokud máte doma malé děti, které vás nenechají cvičit v klidu a o samotě, zkuste se s toho nehroutit. Z vlastní zkušenosti vím, že to může být náročné, když čas pro sebe zkrátka potřebujete. Ale! Zkuste se podívat z nadhledu a s lehkostí. Proč vlastně chcete cvičit? Abyste se cítili dobře. A dobře se můžete cítit i s vlastním dítětem. Dovolte mu, ať se zapojí. Možná bude chtít opakovat to, co děláte vy. Možná to dopadne tak, že z kočky bude ježdění na koníkovi. Mimochodem, nic vám nebrání dělat koníka pohybově tak, abyste vytěžili maximum pro pevný střed těla. Hrajte si. Každopádně to bude legrace, když si legraci dovolíte.

Certifikovaná lektorka jógy se specializací na těhotenskou a poporodní jógu. Máma a mama-blogerka.
Příspěvek vytvořen 19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
RSS
Follow by Email
Facebook