SÍLA BÝT MATKOU: jóga pro matky

Systém hatha jógy byl původně zamýšlen jen pro muže, v současnosti z něj ale čerpá především mnoho žen.  Čím může být obohacující jóga pro matky? Nabízí techniky, které pomohou, když ženě v každodenním životě dochází síly nebo když ztrácí pocit pevné půdy pod nohama. Můžeme díky nim také „bezpečně“ vyjádřit svůj hněv a vztek. Vybít agresi, která se občas ve stresových situacích s dítětem objeví. Fyzicky je jóga skvělým prostředkem k rekonvalescenci po porodu i k péči o tělo rozbolavělé péčí o dítě.

Každodenní honička – kde nabrat sílu?

Síla se v mateřství docela hodí. Zvládnout obstarat sebe, své dítě, domácnost, partnera a možná i nějakou tu práci, to sílu vyžaduje. Na tohle vše se mi velmi osvědčily balanční ásany. Tělo se v nich musí aktivovat v nejhlubších vrstvách (hluboký stabilizační systém) a navíc jsou skvěle uzemňující díky jasně směřované opoře směrem do země.

Pro sílu mi také pomáhá dech. Nemusí se ani jednat o nějakou speciální dechovou techniku. Stačí plný jógový dech, na který se plně zaměřím. Dech dostane do našeho systému více prány (životadárné energie) a to je to, co dodá vyčerpané matce potřebný refresh. Ostatně, breathariáni údajně své tělo živí výhradně pránou. Ať už je to podle vás možné nebo ne, mám osobně vyzkoušeno, že pořádné „zadýchání si“ dodá hodně energie na dlouhou dobu.

Zuřím, co s tím?

A co když se energie naopak nakumuluje a vybuchne? Mluvím teď o vzteku a agresi. O tom, co se v nás skrývá a je potlačované. Mimochodem, pokud cítíte v běžných dnech slabost, může se jednat právě o to, že energii, kterou máte, potlačujete a zatlačujete někam hluboko pod povrch, protože její aktuální forma (tj. například hněv) pro vás není přijatelná. Najednou se tahle energie vrátí se vší svou silou, a ještě znásobená efektem tlakového hrnce… Takže co s touto energií? Výborné jsou lineární mužské pozice hatha jógy – prkna, bojovníci a podobně. A klidně si v nich i zakřičet. Pěkně z útrob (oblast první až třetí čakry).

V harmonii – žena mnoha tváří

Nakonec je ale potřeba zase zklidnit rozbouřené moře. Nechceme zůstat vzteklými bohyněmi zkázy, že? Stále zůstat ženou – matkou a zase najít své jemné kvality. Zkuste někdy ve své jógové praxi přestat být lineární a oddat se pohybu bez jasného začátku a konce (nekonečnému pohybu), cirkulárním a houpavým pohybům. Spíše jógu jemně tančit než v ní stavět bojovníky. A je to: v této jógové lekci jste ohnivá i pečující, silná i empatická, aktivní i plynoucí.

Zkuste bojovníky (v sobě i v józe) rozpohybovat, uvolnit, rozkroužit a roztančit. I silové lineární pozice mohou být měkkčí a ženštější. O tom je jóga pro matky.
Certifikovaná lektorka jógy se specializací na těhotenskou a poporodní jógu. Máma a mama-blogerka.
Příspěvek vytvořen 19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
RSS
Follow by Email
Facebook