Překážky mohou být přátelé – 3 nástroje k bezproblémovému porodu

Čeká vás porod. Pro vás to nemusí být slovo, které je synonymem nekonečné těžké práce. Možná se před porodem začínáte bát, v hlavě se to vaří. Možná nevěříte svému tělu a bojíte se. Tak poděkujte svému strachu, že vás zavedl na cestu a rozlučte se s ním. To, co nám klade překážky, se může stát naším nástrojem a být naším přítelem.

A co nám tedy klade překážky? Hlavně naše mysl (pořád na něco myslíme, uvažujeme, přemítáme, vymýšlíme, plánujeme) a s ní spojené emoce (strach, očekávání, důvěra, překvapení, hněv a smutek nebo radost). Ano, naschvál vybírám emoce, které bývají často spojeny s porodem a bohužel často také v tomto pořadí. A pak je tu tělo. Taky překážka ve své nedokonalosti a zranitelnosti. Jenže pozor, kde se vzala myšlenka nedokonalosti? No samozřejmě také v hlavě. Takže, jak říká jedna moje blízká osoba, hlavně už nepřemýšlet.  

Zastavit přemýšlení je ale docela věda. Mně se to zatím také nepovedlo. Zrovna ale zkouším být nonstop pozorná a ve chvíli, kdy se začnou moje myšlenky nekontrolovaně rozjíždět, řeknu stop a prázdno – čistá mysl, bílé plátno, klid. Moc doporučuji. Je uvolňující zjistit, že ten kolotoč mysli nepotřebujete. A tak první krok k tomu, aby se překážka stala přítelem je přijmout výzvu a začít se kamarádit s tím, co překážku vytváří.

Zpátky k porodu. Jak se připravit? Jaké v sobě máte přátele, kteří vám poskytnou oporu? Mysl, tělo a dech. Tři nástroje (přátelé) k bezproblémovému porodu.

Mysl

Práce s myslí kultivuje vědomí. Dopřeje vám schopnost říct stop tomu, co vře ve vaší hlavě. Naučíte se zaměřit pozornost a energii jen na to, co vám přináší užitek. Mentální techniky i relaxace dokážou ovlivnit podvědomí a pracují se strachem.

Tělo

Cvičení vás naučí důvěřovat svému tělu. Poznáte ho a zároveň zjistíte, že má možnosti, o kterých jste ani nevěděly. Třeba vás i překvapí a budete ho mít ještě více rády. Vaše tělo je pro porod rozhodně ten nejlepší parťák. Dokáže vše dělat samo, ve váš prospěch, aniž byste mu to naplánovaly. Cvičení navíc vašemu tělu pomůže, aby dokázalo být podle potřeby silné i uvolněné. Vhodné cviky v těhotenství aktivují správné energetické okruhy v těle, které napomáhají zdravému růstu plodu a dobrému porodu.

Dech

To je perlička navíc. Záchranná brzda i akcelerátor. Vědomá práce s dechem působí na nervový systém a pomáhá ovlivnit naše prožívání i naše fyziologické reakce. Má také schopnost působit na uvolňování a směřování tvé energie, což je opět silný faktor v průběhu porodu.

Jestli vás zajímá víc, mrkněte se na můj ebook zdrama 3 cesty jak se připravit na porod. Nebo rovnou na speciálně zaměřené ebooky: Ásany a energetika, 6 technik mentální přípravy na porod, Porodní dech.

Certifikovaná lektorka jógy se specializací na těhotenskou a poporodní jógu. Máma a mama-blogerka.
Příspěvek vytvořen 19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
RSS
Follow by Email
Facebook