Několik tipů pro pohodu a imunitu v době COVID-19: VŮNĚ

I v nepříjemné situaci, jako je ta v těchto dnech, vám může být dobře. Nabízím několik u nás doma osvědčených tipů jak na to. Kromě toho, že jsou to zlepšováky nálady, mají i vedlejší účinek, kterým je prevence onemocnění. Tato doporučení jsou vhodná i pro těhotné a pro rodiny s dětmi. Prvním z nich je aromaterapie.

Tip č. 1: Aromaterapie

Všechny éterické oleje jsou protiinfekční. Dle svého složení jsou více či méně antivirové a antibakteriální, některé jsou dokonce imunostimulační. Některé z nich podporují dobrou náladu, některé uklidňují, některé účinkují na nervový systém a dodávají energii.

Nejste-li na aromaterapii odborníky a nemáte-li doma širokou škálu ÉO (éterických olejů), není potřeba řešit který ÉO je vhodnější. Použijte to, co doma máte (jen se ujistěte, že se jedná o 100% přírodní ÉO).

Z běžněji dostupných ÉO doporučuji především:

Pomeranč sladký (Citrus sinensis) – Antidepresivní, protistresový, uvolňuje napětí, povzbuzuje, proti apatii a nervozitě, stabilizuje emoce. Antiseptický, protiinfekční, antibakteriální.

Levandule (Levandula angustifolia) – Utěšuje, uklidňuje, antidepresivní, protistresový, relaxační, na úzkost, hysterii, napětí a dobré spaní. Antiseptický, protiinfekční, antivirový, antibakteriální, na suchý kašel a plicní potíže. (Nepoužívat při nízkém krevním tlaku, v prvním trimestru těhotenství pouze ve velmi nízkém dávkování.)

Citron (Citrus limonum) – Osvěžuje, antidepresivní. Antiseptický, antivirový, čistič, podporuje imunitu.

Grep (Citrus paradisii) – Protistresový, antidepresivní, proti únavě, pozvedá náladu. Protiinfekční, antiseptický, osvěžuje a čistí.

Mandarinka (Citrus reticulata) – Antidepresivní, uklidňující, proti úzkosti a stresu, podrážděnosti a nespavosti. Výborná pro malé děti! Antiseptický.

Méně obvyklé, ale za mě absolutní top:

Bergamot (Citrus aurantium ssp. bergamia) – Protistresový, uklidňuje při rozčílení, vhodný pro zvládání mezilidských vztahů, proti úzkosti, antidepresivní. Protiinfekční, antiseptický, antivirový.

Benzoin (Styrax benzoin) – Uklidňuje, konejší. Antiseptický, proti kašli a krčním a plicním infekcím. (Nepoužívat u dětí do 2 let a v ranném stádiu těhotenství – do 16. týdne.)

Z hlediska boje proti infekci:borovice (Pinus sylvestris), eukalypt (Eucalyptus globulus, pro děti do 2 let a v prvním trimestru těhotenství pouze E. radiata) a ravintsara (Cinnamomum camphora, nevhodný pro malé děti).

Pokud nemáte ani jeden z výše uvedených ÉO, ale máte jiný, 100% přírodní, použijte ten. Určitě svou službu udělá. Právě teď je ten správný moment.

Doporučení na aplikaci:

Pro účely zlepšení nálady a protiinfekční účinky je nejvhodnější aplikace inhalací – do aromalampy, difuzéru či rozprašovače. Eventuálně lze využít i partyzánskou metodu – nakapat ÉO přímo na kapesník, kterým pak místnost provoníte (kapesník můžete i umístit někam na zdroj tepla, kde se ÉO bude odpařovat).

Dávkování a bezpečnost:

Aromalampa či difuzér – 5 až 10 kapek ÉO dle velikosti místnosti.

Rozprašovač – na 50 ml studené vody 8 – 12 kapek ÉO (před použitím směs vždy protřepat, aby se ÉO a voda smísily).

Kapesník – cca 5 kapek.

V případě, že doma máte malé děti nebo jste těhotná, volte pouze ÉO vhodné (viz. výše) a aplikujte ředění na dolní hranici výše uvedených rozmezí počtu kapek.

Další nápady jak si zvednout náladu, příjemně vyladit prostředí a vztahy a podpořit imunitu najdete zde:

Tip č. 2 – LÁSKA

Certifikovaná lektorka jógy se specializací na těhotenskou a poporodní jógu. Máma a mama-blogerka.
Příspěvek vytvořen 19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
RSS
Follow by Email
Facebook