Jóga před porodem ve 3 krocích: PŘIJETÍ

V článku o porodu jsem psala, že vedle sebepoznání je součástí přípravy na porod i přijetí. Přijetí sebe sama. Včetně toho, co máme, a toho, co k nám přichází. Potřebujeme zkrátka jít s proudem. Ne s mainstreamem, ale s tím naším osobním. Protože porod si (až na výjimečné případy) nemůžeme naplánovat, zásadní otázkou porodu je, jestli je vůbec možné připravit se na neočekávané. Věřím, že praktikování PŘIJETÍ člověka do jisté míry připraví na cokoli.

Plynout, přijmout a přesáhnout sebe sama

Začátek cesty k pocitům splynutí se svým proudem otevírá jógová relaxace. Vede ke schopnosti sladit se s tím, co je. Uvolnit se. Být tady a teď. Nebojovat. Sjednotit se s proudem svého dechu a energie. A to není u porodu málo. Je to vlastně to hlavní, co při porodu žena potřebuje. Cítit sama sebe, a „svézt“ se spolu se svým dítětem na vlnách, které její tělo produkuje.

A je tady ještě něco navíc. Dech a energie jsou něco, co není výhradně v nás, ale co nás přesahuje. Díky dechu můžeme procítit transcendenci sebe sama. Nádechem začíná život a výdechem končí. Jako by dech byl jen něco, co je nám propůjčeno. I každý den, každou minutu, se neustále odehrává proces výměny s okolím – bereme si vzduch (pránu) z okolí a poté, co projde naším systémem, ho vracíme zpět, kde vchází do někoho dalšího, a tak dále, nekonečně dále. Procítění nekonečného proudění a výměny otevírá naši mysl čemukoli, co k nám přichází. Toto vědomí nás učí nelpět příliš na sobě a na svých přesvědčeních. Náš vlastní dech (to co nás drží při životě) nám nepatří – pouze ho přijímáme. A jde nám to docela dobře. Jen je důležité se nebát, neprat se a prostě splynout. Pokud se to podaří, je možné, že na místo „boje“ na porodním sále s personálem splyneme, vytvoříme harmonii a případné události/věci, které jsme si původně plánovaly jinak, nás nezraní.

Bez boje, ale stále za svým cílem

Přijímat však neznamená rezignovat ani být poražený. Přijetí je jemná energie – naladění se na to, co právě je. S tím je pak možné pracovat dál. Dokud bojujeme, stojíme proti něčemu – ani dveře nejdou otevřít, pokud tlačíme proti nim – musíme jít po směru, abychom dosáhly svého cíle a dveře otevřely. Není to poraženectví. Je to pochopení, sladění.

Někdy je těžké se sladit s tím, s čím se setkáme. Často to může být nepříjemné. Nebo prostě jen ne zcela podle našich představ. Proto je důležité si uvědomit, že je velmi odlišné příjemné a dobré. To, co je příjemné (tj. to, co chceme), pro nás nemusí být dobré. A totéž platí i naopak. Nedokážeme dohlédnout, co patří do které kategorie. Pokud přijmeme tuto hypotézu, je to osvobozující. Zjistíme, že nemusíme samy sebe stavět do role svých osobních bohů – řešit a plánovat více než vůbec můžeme ovlivnit.  Zbývá jen důvěřovat, zapojit intuici, jít s proudem.

Relaxace je přijetí toho, co právě je. Během jógové relaxace se nám snadno může podařit procítit splynutí se sebou i se svým okolím. A o to jde i při porodu.
Certifikovaná lektorka jógy se specializací na těhotenskou a poporodní jógu. Máma a mama-blogerka.
Příspěvek vytvořen 19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
RSS
Follow by Email
Facebook