3 TIPY NA JARNÍ RESTART: jóga pro matky

Během zimy jsme byly s E hodně doma. Byly jsme nemocné a v rekonvalescenci. Domácí vězení nám neudělalo moc dobře. Mám zkušenost, že jakákoli vycházka ven nám vždycky pomůže provětrat hlavu a napětí odvane s větrem někam pryč. Ale během zimy se vše kumuluje. A tak už mi někdy všechno překáželo – zdi, můj muž, E. S příchodem jara přišel nový vzduch, nový prostor a nová radost. Ale bubáci zimy jen tak nemizí. Stejně tak, jako jarní počasí, i jarní nálada je jako na houpačce. V jednu chvíli energie a láska, v druhou chvíli vnitřní démoni.

Jak sebe a své dítě očistit od těch „usazenin“? Od horších zážitků a od pocitů, které jsou na ně nabaleny jako sněhová koule? Od toho, co v nás spouští automatické reakce a od toho, co vyvolává démony?

Pět těl

Jaro je od pradávna obdobím očisty. V naší oblasti se očistné jarní rituály váží především k Velikonočním půstům. Pokud nevycházíme z některé náboženské tradice, spojujeme si půst nejčastěji s fyzickou očistou. Držíme diety, užíváme byliny, omýváme se z vnějšku i zevnitř, možná o trochu víc cvičíme. V jógové filozofii se však nemluví pouze o fyzickém těle, ale o pěti tělech. O fyzickém, éterickém (zjednodušeně řečeno tím myslíme naši energii), emočním, mentálním a duchovním. Společně tvoří jeden celek – naši osobní existenci.

Tato „těla“ můžeme také jednoduše považovat za různé stránky nás samých. Díky své propojenosti se vzájemně ovlivňují. Proto je důležité se věnovat nejen fyzickému cvičení. Pokud chceme opravdový „refresh“ – očistu, novou energii, odstranění usazenin, je dobré to v rámci očisty vzít i z jiné strany. Nesmí chybět očista naší mysli a duše. Jinak tyto propojené aspekty nedovolí ani tělu, aby se očistilo a získalo lehkost a energii.

Je to vlastně dobrá zpráva. Protože i když nám děti zrovna nedovolí doma cvičit, mentální techniky jógy můžeme vykonávat po celý den. V tomto smyslu proto také říkám, že od té doby, co mám E, jsem i více jogínkou.

3 tipy

Protože teď až tolik nejde o fyzické tělo, nenabízím pro dnešek žádné ásany. Je sice fajn si zacvičit (a rozhodně to doporučuji), ale tohle je spíš vyšší mateřská jóga. Budu mluvit o mentálních technikách, které souvisejí s našimi emocemi, naší myslí a s naším duchovnem. Některé lze provádět spolu s dítětem a u některých prostě jen působí efekt spojených nádob matka-dítě.

  • Meditace

Péče o dítě, jakkoli je staré, může být chvílemi dost náročná. Někdy nám dokáže sebrat pěkný kus energie. A každá máma potřebuje tuhle energii někde dobíjet. Meditace je opravdový nabíječ. Stačí jen chvilka. Začít se vnímat. Dostat se k sobě.

Touhle chvilkou klidu pro sebe získáte nejen energii. Je to i významný čistič našich emocí a našich myšlenek. Není potřeba dělat nic speciálního. Jen se vnitřně vnímejte. Zaměřte se na svůj dech. Nebo na pocity v určité části těla. A buďte tím, co pozorujete. Nenechte se honit myšlenkami, starostmi, strachy. Někdy se stane, že se objeví emoce nebo vzpomínky ve formě fyzických vjemů. Zůstaňte v roli pozorovatele a uvidíte, že to vše je jen určitá forma energie, která přichází a odchází.

Nečekané vyrušení od dítěte nevadí, protože jsem ve vnitřním klidu, ze kterého mě nic nerozhodí. Naopak. Když ke mně v meditaci přijde E, jsem plná lásky. Mám chuť se k ní přitulit. A ona to cítí. Většinou si mi sedne do klína a ještě chvíli se mnou takhle sedí. Tiše. Sdílí se mnou ten moment. A pak se mazlíme. Je to prostě super.

A nálada po meditaci? U mě většinou klid, citlivost a připravenost na cokoli. To znamená i na péči o dítě. Nebo na jiné aktivity.

A pokud nestíháte si na chvíli k meditaci sednout, zkuste meditaci v pohybu. Třeba při vaření, při procházce s dítětem, při tom, když sedíte s dítětem na hřišti.

  • Slova pro lepší svět

Slyšeli jste už o jógovém „desateru“? O etickém a morálním kodexu jama a nijama? Jsou to návrhy na denní praxi v životě. Nenásilí, pravdivost, nekradení, nepřipoutanost, zdrženlivost a čistota, spokojenost, sebekázeň, seberozvoj, uvědomění si vyššího principu. Jednoduchá praxe v denním životě s dítětem je užívání vhodných slov v souladu s těmito doporučeními.

My dospělí už jazyk často používáme automaticky. Neuvědomujeme si kolik soudů a zlých slov za den proneseme. Jenže, svět, který žijeme, je ten, který vyslovujeme. Sami si vytváříme svůj pohled a své pocity. Dítě je v tomto smyslu dar. Je to nová šance. Kolikrát denně svému dítěti říkáte jak se co nazývá nebo mu vysvětlujete nějakou situaci. Pomáháte mu, aby se i ono naučilo chápat a vytvářet svůj svět. Při tom si můžeme nový svět vytvořit i my dospělí. Stačí se při pojmenovávání věcí a situací zamyslet.  Jak chcete svět vidět? Jak mu chcete rozumět? Jak chcete, aby mu rozumělo vaše dítě?

  • Vděčnost

Vděčnost je součástí našich prožitků a úzce souvisí s předchozím tématem. I když je situace mezi vámi a dítětem zrovna těžká, na chvíli si přikažte zastavit a poděkovat za to, že je tady vaše dítě s vámi. Nechejte se vědomě naplnit pocitem vděčnosti. Někdy to nepřijde hned. Právě proto je potřeba vědomí. Ten vnitřní příkaz zastavit se a přestat být aktivní ve vyčerpávající situaci. Prostě z ní vystoupit. Říct si třeba, že o nic vlastně nejde. Nazvat situaci hezkými slovy. Když najdeme způsob, jak situaci nazvat hezkými slovy, změní se naše energie. Pak je moment na procítění vděčnosti. Vděčnosti za to, že jste se svým dítětem. Že žijete. Spolu. Za to, co s ním můžete každý den prožívat. A pokud jsme v klidu a jen nám chybí energie, je pocit vděčnosti tím, co v nás rozproudí milující energii.

Certifikovaná lektorka jógy se specializací na těhotenskou a poporodní jógu. Máma a mama-blogerka.
Příspěvek vytvořen 19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
RSS
Follow by Email
Facebook