Jak být fyzicky i emočně fit po porodu? Podívejte se očima jógové energetiky.

Porod je velkou zátěží na pánevní dno. Během porodu se žena musí dokázat otevřít tak, aby prošla hlavička jejího dítěte. Otevření pánevního dna je ovlivněno tím, jak žena dokáže pracovat s energií, kterou v oblasti pánve má. Jedná se o téma první čakry. Její otevření je přitom jen první půlka cesty. Druhá půlka následuje během poporodní rekonvalescence. Bez správné rekonvalescence, tedy bez dostatečného uzavření po porodu, může žena prožívat nepříjemné stavy jako je poporodní (laktační) psychóza nebo trpět fyzickými projevy přílišné otevřenosti (inkontinencí, hemoroidy a podobně).

První čakra – energie strachu a stresu i klidu a jistoty

Tématem první čakry je vnímání fyzična, uzemnění (přijetí sebe sama a pocit jistoty ve světě), stabilita. Na psychické rovině se jedná o nevědomí, minulost, pudy, a také o reakce na stres a strach. Porodní zátěž na první čakru může způsobit narušení její rovnováhy, které se projeví jak ve fyzické tak v psychické rovině. Může přinést stavy fyzické slabosti až na omdlení, chronickou únavu, emoční kolísavost, nejistotu. Jelikož má první čakra vztah k nevědomí a k minulosti, může být narušení její rovnováhy spouštěčem psychických potíží, které dříve nebyly projevené. Mohou se objevit deprese nebo sebevražedné sklony. Za agresivními výbuchy ženy nebo naopak za její vnitřní potřebou ze situace uniknout, stojí pudovost a instinkt přežití. Tyto instinkty jsou kvůli narušení rovnováhy více zjitřené a spouští automatické reakce na stres dle typu člověka buď útok (agrese) nebo útěk. Dočasně může těmto reakcím předcházet i útlum.

Příliš otevřené pánevní dno nedokáže ženu fyzicky ani psychicky podržet. Nezbývá dostatek energie pro to, aby žena-matka zvládla existencionální změnu, která se v jejím životě odehrála. Po porodu je proto potřeba regenerovat unavené a přetížené svaly pánevního dna, „stáhnout“ zpět rozvolněné vazy a šlachy, ošetřit poporodní zranění, opečovat jizvy. Fyzicky i psychicky je potřeba uzavřít „otevřený kohout energie“, která otevřeným pánevním dnem uniká.

Cvičení ano, ale hlavně mentální a dechová

Je důležité začít rehabilitovat fyzicky i energeticky hned po porodu. Nejedná se o velké výkony. Ze začátku je to cvičení zcela neviditelné, ale velmi důležité. První den po porodu je ideální praktikovat cvičení pouze mentálně a cvičení doprovodit dechem. Hluboký dech sám o sobě správně tonizuje svaly, šlachy i vazy. Pokud se navíc správně zaměříme mentálně (například si vizualizujeme oblast pánevního dna a její správnou funkci), náš dech bude sám o sobě s větší intenzitou směřovat do míst, kam se soustředíme, a podpoří v nich správnou funkci.

K harmonizaci energie lze použít vizualizace či zvukové vibrace vhodné na podporu první čakry. Vibrace „rozezvučením“ určitých oblastí v těle aktivují energii v daných oblastech a také pracují s mírou napětí v nich. Vizualizace přinášejí specifické pocity, které ovlivňují rozložení napětí v těle. Výborné je do vizualizací pro podporu první čakry zapojit i nohy a chodidla, které také patří do oblasti této čakry. Skrz ně se snadno a účinně uzemníme. Například představa toho, že skrz chodidla prorůstáme kořeny do země a ze země pro sebe nadechujeme energii, je velmi uklidňující a posilující.

V dalších dnech po porodu lze pomalinku začít přidávat cviky na pánevní dno, které by však měly být prováděny jemně, bez přemáhání, s ohledem na momentální pocity a zdravotní stav. Jejich základem však stále zůstávají dechová cvičení, která posilují dýchací aparát, se kterým pánevní dno v každém nádechu i výdechu spolupracuje. Výraznější cvičení, které s tělem pracuje komplexněji, je vhodné až se žena bude cítit fyzicky i energeticky připravena. Většinou to bývá po ukončení šestinedělí.


Certifikovaná lektorka jógy se specializací na těhotenskou a poporodní jógu. Máma a mama-blogerka.
Příspěvek vytvořen 19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
RSS
Follow by Email
Facebook